A murit Ozzy Osbourne, la 76 de ani, la doar câteva săptămâni după ultimul său concert alături de Black Sabbath

Ozzy Osbourne, legendarul solist al trupei Black Sabbath și unul dintre cei mai controversați și adorați muzicieni ai secolului XX, a încetat din viață la vârsta de 76 de ani, înconjurat de familie și iubire, după o lungă luptă cu boala Parkinson.

Familia sa a transmis într-un comunicat sfâșietor, publicat în seara zilei de marți, 22 iulie 2025:
„Este cu o durere ce nu poate fi cuprinsă în cuvinte că anunțăm trecerea în neființă a iubitului nostru Ozzy Osbourne în această dimineață. A fost înconjurat de familie și iubire. Vă rugăm să respectați intimitatea familiei în aceste momente.”

Sharon, Jack, Kelly, Aimee și Louis sunt cei care i-au fost aproape în ultimele clipe.

Ultimul concert al lui Ozzy a avut loc pe 5 iulie, la Villa Park, Birmingham, alături de colegii săi legendari din trupa Black Sabbath – Geezer Butler, Tony Iommi și Bill Ward. Evenimentul a fost considerat „cel mai mare show heavy metal din istorie”, iar Ozzy, așezat pe un tron negru cu aripi de liliac, a zâmbit larg, copleșit de scandările fanilor care îi strigau numele.

Pe scenă, în timpul acestui concert istoric, a avut loc și un moment emoționant: fiica lui Ozzy, Kelly Osbourne, a fost cerută în căsătorie de iubitul ei, Sid Wilson (membru al trupei Slipknot). O clipă de bucurie profundă, într-un context în care toți cei prezenți au simțit că asistă la o despărțire simbolică.

„Heavy metal-ul a pierdut azi o icoană. Doar câteva săptămâni după ultimul lui concert. RIP Ozzy. Mulțumim pentru tot.” — mesaj viral de pe X (Twitter)

David Coverdale, solistul trupei Whitesnake, care la un moment dat fusese propus pentru a-l înlocui pe Ozzy în Black Sabbath, a transmis: „Sincere condoleanțe lui Sharon, familiei, prietenilor și fanilor.”

Actorul Jason Momoa a postat o fotografie cu Ozzy și Sharon: „Toată dragostea mea, @sharonosbourne și ‘ohana. Sunt recunoscător. RIP.”


Ozzy Osbourne, născut John Michael Osbourne în Birmingham, 1948, a crescut într-o familie modestă și a abandonat școala la 15 ani. A avut diverse joburi, de la instalator la măcelar, și chiar a petrecut două luni în închisoare pentru furt.

Totul s-a schimbat când a auzit piesa She Loves You a trupei The Beatles. În 1967, împreună cu Geezer Butler, a pus bazele primei lor trupe – Rare Breed, urmată de Polka Tulk Blues, care s-a transformat în ceea ce avea să devină istorie: Black Sabbath.

Vocea lui viscerală, versurile inspirate din ocultism, riffurile tulburătoare ale lui Iommi – toate au contribuit la nașterea heavy metal-ului modern. Primul album Black Sabbath din 1970 a atras o bază de fani loiali atât în SUA, cât și în Marea Britanie. Au urmat hituri precum Paranoid, iar Ozzy a devenit rapid un simbol: un amestec între excentric, tragic și genial.

După ce a părăsit trupa în 1978, urmare a abuzului de substanțe și a divorțului de prima soție, Thelma Mayfair, Ozzy a început o nouă etapă alături de Sharon Arden, fiica managerului muzical Don Arden. Cei doi s-au căsătorit în Hawaii, în 1982, și au avut împreună trei copii: Aimee, Kelly și Jack.

Cu sprijinul Sharon, Ozzy a lansat un debut solo exploziv: Blizzard of Ozz (1980), cu hituri precum Crazy Train. Faima lui a crescut pe măsură ce șoca publicul – inclusiv prin celebrul moment în care a mușcat capul unui liliac pe scenă.

Ozzfest, festivalul anual de heavy metal lansat împreună cu Sharon în 1996, a devenit un punct de reper al culturii rock. În 2006, Black Sabbath a fost inclusă în Rock and Roll Hall of Fame.


În 2001, familia Osbourne a devenit vedetă de reality-show prin The Osbournes pe MTV – un program care a spart barierele și a adus în fața publicului realitatea haotică, dar autentică, a vieții lor. Serialul a rulat până în 2005 și a fost urmat de The Osbournes Want to Believe și Night of Terror, cu tematică paranormală.

Dar în spatele scenei, Ozzy suferea. În 2019, a avut un accident grav cu ATV-ul în Los Angeles, care i-a afectat coloana. A urmat o intervenție chirurgicală dificilă, apoi diagnosticul care avea să îi schimbe viața: Parkinson, mai exact forma Parkin 2, dezvăluită public în 2020.

Sharon spunea atunci: „Nu e o sentință la moarte, dar îți afectează sistemul nervos. Ai o zi bună, apoi alta bună… și brusc una groaznică.”
Ozzy mărturisea: „Nu pot ascunde asta. Am amorțeli în brațe, picioarele îmi amorțesc. Nu știu dacă e Parkinsonul sau altceva. Asta e partea grea.”

Totuși, Ozzy a refuzat să se lase doborât. În 2022, a urcat pe scenă la Jocurile Commonwealth din Birmingham, cântând Paranoid. A fost o surpriză pentru toți – un om sfâșiat de durere, dar care nu renunțase la scenă.

Și în 2025, pe 5 iulie, și-a luat adio. A fost ultima oară când întreaga formulă originală Black Sabbath s-a reunit pe scenă, iar Ozzy a știut. A zâmbit larg. A spus adio.

Fanii mei… ei sunt lucrul care îmi lipsește cel mai mult. Îmi place să vorbesc cu ei. Îi simt ca pe o parte din mine. Visul meu era să mă întorc pe scenă. Și am făcut-o.”

A murit cum a trăit: în lumina reflectoarelor, aplaudat, adorat și respectat.
Un rebel. Un tată. Un soț. Un supraviețuitor.

Ozzy Osbourne, 1948–2025.
We’re going off the rails on a crazy train…

sursa: https://www.thesun.co.uk/

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here